background

Adalar Porsuk Çayı

Adalar Porsuk Çayı

Adalar Porsuk Çayı

Adalar Porsuk Çayı

İnternette Eskişehir araştırması yaptığınızda belki de en çok ilginizi çekecek yerlerden birisi de Adalar Porsuk Çayı olacaktır. 488 kilometrelik uzunluğu ile Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olma özelliğine sahip olan Adalar Porsuk Çayı ile ilgili bilgiler verelim. Murat Dağı’nın kuzey yamacından inen Kızıltaş Suyu ile Aksu Dağı’nın kuzey yamacından inen Bayatçık Deresi’nin birleşmesi ile doğan Porsuk Çayı, Kütahya Ovası’nı aşıp Eskişehir Ovası’ndan ve Eskişehir ilinden geçer.

Porsuk Çayı’nın en çok dikkat çeken kısmı ise gondol turlarının yapıldığı, kenarında yer alan yeşil alanda insanların oturup vakit geçirdiği Eskişehirliler tarafından Adalar Bölgesi ya da Köprübaşı olarak isimlendirilen bölgedir. Porsuk çayı, Eskişehir’in içerisinden geçip gider fakat turistik bakımdan asıl görünmesi gereken yer Adalar Bölgesi’dir.

Porsuk Çayı’nın adının nereden geldiği de ziyaretçiler tarafından çok merak edilmektedir. İsminin nereden geldiği ile ilgili pek çok bilgi vardır. Bazı kaynaklara göre çayın ismi porsuk hayvanından gelmiştir. Bazı kaynaklara göre ise Selçuklu kumandanlarından biri olan Emir Porsuk’tan geldiği söylenmektedir. Hatta Porsuk isminin “Bursuk” dan türediği de günümüze kadar gelen bilgiler arasında yer almaktadır.

Eskişehir Porsuk Çayı Adalar Bölgesi’ne Nasıl Ulaşılır?

Porsuk Çayı denildiğinde akla ilk gelen çay kenarındaki yeşilliklerde oturanlar ve gondol turları, tekne turları yapılan fotoğraflar Adalar Bölgesi’ndendir. Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Doktorlar Caddesi arasında yer alan Adalar Bölgesi, Eskişehir’in en canlı bölgeleri arasında yer almaktadır. Bu bölgede pek çok otel, eğlence mekanları, mağaza, restoran ve kafe bulabilirsiniz. Bunun yanında Adalar bölgesinde bot turları ve gondol turları gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler de yapılmaktadır.

  • Adalar Porsuk Çayı bölgesine ulaşımın en kolay yollarından biri tramvay hattıdır. Bölgeye en yakın mesafede yer alan durak İsmet İnönü durağıdır. Bu duraktan Adalar bölgesine ulaşmak için sadece 2 dakika yürümeniz yeterlidir.
  • En yakın ikinci durak ise 2 Eylül Caddesi’nde yer alan Çarşı durağıdır. Çarşı durağından ise yaklaşık 7 dakikalık bir yürüyüşle Adalar Bölgesine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Adalar Porsuk Çayı Eskişehir tren garına da çok yakındır. Gardan çıktıktan sonra birkaç dakikalık bir yürüyüş ile Adalar bölgesine ulaşabilirsiniz.
  • Kendi aracınız ile Adalar bölgesine ulaşmak için kent merkezine gelip Doktorlar Caddesi’ni bulmanız yeterli olacaktır. Zaten Adalar ve Porsuk Çayı gerek insan yoğunluğu gerekse güzelliği nedeni ile kısa süre içerisinde gözünüze çarpacaktır.

Porsuk Çayı Tekne Turu ve Gondol Turu Fiyatları

Amsterdam kanallarında geziyor hissi veren tekne turları ve Eskişehir’i Venedik gibi gösteren gondol turları kentin simgeleri haline gelmiştir. Bu turlar Porsuk Çayı’nın gözde yerlerinden Adalar bölgesinde ve Köprübaşı’nda yapılır.

  • Gondol turları görsel açıdan güzeldir fakat biraz kısa sürmektedir. Tekne turları ise hem ulaşım hem de turistik için kullanılmaktadır.
  • Gondol turları Köprübaşı’nda Eski Tepebaşı Belediye binasının yakında yapılmaktadır. Bahar ve yaz mevsiminde yapılan gondol turunun ücreti 30 TL’dir. Çocuklar dahil en fazla 4 kişi binilmektedir.

Esbot’un Adalar Porsuk Çayı için düzenlemiş olduğu tekne turları ise ikiye ayrılır;

  • Bahar ve yaz mevsiminde her gün düzenlenen şehir içi tekne turu her gün 15 dakikalık ring turlar olarak gerçekleştirilir. Kişi başı ücreti 9 TL’dir. 6 yaş ve üzeri çocuklar ücrete tabidir.
  • Bahar ve yaz mevsiminde her gün gerçekleştirilen gondol turlarının tur ücreti 45 TL’dir. Gondollara en fazla 4 kişi binebilmektedir. Bu sayıya çocuklar da dahildir.