background

Anadolu Senfoni Orkestrası

Anadolu Senfoni Orkestrası

Anadolu Senfoni Orkestrası

Anadolu Senfoni Orkestrası

Anadolu Senfoni Orkestrası Eskişehir’de,Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden bir orkestradır. 2004yılında faaliyetlerine başlayan Anadolu Senfoni Orkestrası’nın amacı klasikmüziğin yaygınlaştırılması ve tanınmasına yardımcı olmaktır. Üniversitebünyesinde yer alan Gençlik Senfoni Orkestrası ve Oda Orkestrasından sonrafaaliyet gösteren üçüncü orkestra Anadolu Senfoni Orkestrası olmuştur.

AnadoluSenfoni Orkestrası kurulduğunda 22 yaş ortalamasıyla kurulmuştur. Buyönüyle de tarihe geçerek dünyanın en genç senfoni orkestrası kabul edilmiştir.Yurtiçinde ve dünya genelinde turnelere katılıp konserler veren orkestraözellikle Uluslararası Eskişehir Festivali’nin sürekli destekleyicilerindenbirisi olmaya devam etmektedir. Yine 50. Yıl Etkinlikleri kapsamında Eskişehirbölgesinde pek çok etkinlikte de Anadolu Senfoni Orkestrası yer almıştır.

Bugünekadar yüzlerce farklı performansa imza atan orkestranın son zamanlardakiyapımları arasında şu filmlerin tema müzikleri yer almaktadır:

·        Nefes,

·        VatanSağolsun.

Anadolu Senfoni Orkestrası Organizasyonları

Anadolu Senfoni Orkestrası Eskişehir’insanat, kültür faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli olaraksürekli konserleri yer almaktadır. Bu sayede gerek Eskişehirlilere gereksegeçici olarak Eskişehir’e gelmiş olanlara birbirinden güzel konser deneyimleriyaşatmaktadır. Ayrıca her 15 günde bir Eskişehir Büyükşehir Belediyesi SenfoniOrkestrasıyla birlikte konserleri olmakta, çok daha kalabalık bir ekip muazzambir konser deneyimi sağlamaktadır.

AnadoluSenfoni Orkestrası bir üniversite topluluğu olmasına rağmen büyükbaşarılara imza atmaktadır. Konserleri, düzenledikleri etkinlikler,katıldıkları etkinlikler, boy gösterdikleri festivaller ve çok daha fazlasıyladeğişmez gruplar arasında yer almayı başarmıştır.

Anadolu Senfoni Orkestrası sadecebüyükşehir belediyesi senfoni orkestrası ile değil, daha farklı gruplarla dadüzenli olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu yönüyle de ortakçalışabilmenin mümkünlüğünü ve başarısını en etkili biçimde yansıtmaktadır.Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası birlikte seslendirmeler yaptıklarıgruplardan sadece birisidir. Bütün Türk bestecilerin eserleri, özellikle de azbilinen ya da bilinmeyenleri seslendirmeyi tercih etmektedirler.

Anadolu Senfoni Orkestrası Nerede?

Anadolu Senfoni Orkestrası Anadolu Üniversitesimerkez yerleşkesi içinde yer alsa da şehrin pek çok yerinde sahne almaktadır.Bu nedenle tek bir adres yerine konserlerinin hangi sahnelerde olacağını takipetmek daha dorudur. Fakat şehir içindeki bütün sahnelere çok rahat ulaşılabilmektedir.Gerek toplu ulaşım araçlarıyla gerekse hususi araçlarla Anadolu SenfoniOrkestrası’nın konserlerine kolaylıkla gidebilirsiniz.

Orkestranınşehirdeki konserlerinin birçoğu Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve SanatMerkezi Opera ve Bale Salonunda gerçekleştirilmektedir ve buranın açık adresi Yeşiltepe,Anadolu Ünv., 26210 Tepebaşı/Eskişehir şeklindedir.