ESKİŞEHİR TANITIM

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Kültür Sanat

40 Yıllık bir aradan sonra 2001 yılında Şehir Tiyatroları’nın yeniden perdelerini açması sağlandı. Oyunları sürekli kapalı gişe oynayan Şehir Tiyatroları, bünyesinde çocuk tiyatrosunu da barındırıyor. Bir taraftan oyun sahneleyen tiyatro bir taraftan da yaratıcı drama, geleneksel tiyatro, gençlik tiyatrosu gibi birimlerle tiyatro sanatının daha geniş kitlelerle tanıştırılması için de çalışmalar yürütüyor. Bugün Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yerli ve yabancı sanat festivallerinde Eskişehir’i temsil de ediyor.

Eskişehir, Anadolu Üniversitesi’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde faaliyet gösteren iki senfoni orkestrasına sahip. Anadolu’da klasik müziğin köklenip güçlenmesi hedefiyle kurulan Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası hafta da iki gün Eskişehir’li dinleyiciler ile buluşuyor. Genç bir sanatçı topluluğundan oluşan Orkestra yerli yabancı pek çok sanat organizasyonuna davetler alıyor, dünya çapında tanınan sanatçılarla konserler düzenliyor. Şehir Operası, Opera ve Bale Temsillerinin en seçkin örneklerini düzenli olarak Eskişehir halkıyla buluşturuyor.
Adres: No:, Cumhuriyet Cd. No:104, 26010 Eskişehir
Telefon: (0222) 222 00 38

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak hizmete sunulan merkez 1200 kişilik salon ile sergi salonlarından oluşmaktadır.
Adres: Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Blv. No:104, 26090 Merkez/Odunpazarı/Eskişehir
Telefon: (0222) 222 00 38

Eskişehir’e birçok yeni sanat kurumu kazandıran Büyükşehir Belediyesi kente bir biri ardına yeni sanat tesisleri de inşaa ediyor. Tiyatro Salonu, Konser Salonu ve Sergi galerileri olan Büyükşehir Sanat Merkezi’ni açarak Eskişehir’e tam donanımlı büyük bir sanat merkezi kazandırıldı. Haller Gençlik Merkezi içinde Şehir Tiyatroları’nın ilk sahnesi olan Tepebaşı Sahnesi kuruldu. Önceki yönetimler tarafından yapımına başlanan düğün salonu inşaatının projesi değiştirilerek içinde 600’er kişilik tiyatro, opera, bale ve konser salonları ile çok amaçlı sergi salonu da bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı yapıldı. Tesis bugün Şehir Tiyatrolarının oyunlarına, Senfoni Orkestrasının konserlerine, Şehir Operası’nın temsilleri ile Uluslararası Eskişehir Festivali’ne ve Eskişehir Şehir Tiyatroları Uluslararası Çocuk Tiyatrosu festivallerine ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir’deki bir diğer önemli sanat organizasyonu da, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivalidir. Her sene Mart ayında düzenlenen festivalde yerli ve yabancı birçok tiyatro topluluğu sanatın evrensel dili eşliğinde Eskişehirli çocuklar için sahne alıyorlar.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı
Eskişehir Kültür ve Sanat Sarayı, 570 kişilik tiyatrosu ve döner platformlu 480 kişilik opera salonu ile Eskişehir'in kültür hayatına yön verir.
Adres: Mamure İsmail Gaspıralı Cd. No:1 26120 Tepebaşı / Eskişehir
Telefon: 0 222 230 89 44

Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi
Eskişehir’in ilk ve en önemli kültür merkezlerinden biri olan Yunus Emre Kültür Merkezi, çeşitli periyotlarla konferansların yapıldığı, konserlerin verildiği ve her hafta perdesini açan tiyatrosu ile Eskişehirlilerin sanat ve kültür ihtiyaçlarına hizmet veriyor. 434 koltuk kapasitesi ile merkez, pek çok kültürel ve sanatsal etkinliği de ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: İki Eylül Cad. Odunpazarı / Eskişehir
Telefon: 0 222 233 05 82

Toplam alanı 1750 m2.olan merkezde; 200 kişilik çok amaçlı salon ,atölyeler,8 odalı misafirhane ve Gökkuşağı kafe yer almaktadır.Gökkuşağı kafede vıp toplantı odası ve sergi salonu da mevcuttur.
Adres: Hoşnudiye Mahallesi Tunç Sokak No:9
Telefon: 0 222 230 22 16

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi
Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi Sazova Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, toplamda 80 dönüm arazi üzerine inşa edilmiştir. Tesis, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı döneminde projelendirilmiş ve yapımına 2014 yılı Nisan ayında başlanmıştır. Yapısal tesis toplamda 15.000 m2 büyüklüğünde olup içerisinde Bilim Sanat Okulu, Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi, Bilgi Bankası, kafeteryalar, tanıtım mekânları, amfi sahne ve 40 odadan oluşan Türk bilgelerinin maketlerinin sergilendiği ve geçmişimize ışık tutacak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin tanıtıldığı yapılar bulunmaktadır. Yapıyı örten kısım, çelik konstrüksiyon ve cam ile bütünleşen yarım kubbe olarak tasarlanmıştır. Oldukça büyük olan yapının bahçesinde otopark alanı ve 32 eserin sergilendiği minyatürler bulunmaktadır. Vakfımız tarafından çalışmaları tamamlanan tesis Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın Eskişehir’e katmış olduğu en büyük kalıcı eser olarak tanımlanmaktadır.


Toplamda 1000 m2 alan üzerine inşa edilen Hasan Polatkan Kültür Merkezinin 540 kişilik izleyici kapasitesi ve 160 m2’lik sahnesi bulunuyor. Kültür Merkezinin VIP salonu, fuaye, engelli asansörü kulis ve soyunma odaları ile günün ihtiyaçlarına ve turne topluluklarının taleplerine en iyi şekilde cevap vermek üzere tasarlandı. Eskişehir 2013 TDKB Ajansının ilimize kazandırdığı Kültür Merkezinin açılışı ile Eskişehir en modern kültür ve sanat alanlarından birine sahip olacak.
Adres: Vişnelik Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 72 Odunpazarı / Eskişehir
Telefon: 0 222 244 00 10

Tepebaşı Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Eskişehir halkının sanatsal ve kültürel faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor. Kültür merkezi, 440 kişilik salonuyla tiyatro, konser, film galaları ve gösterimleri, uluslararası kongre ve seminerler gibi organizasyonlar için bir alternatif oluşturuyor.
Adres: Cumhuriye Mahallesi, Dinçel Sk. No:5, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
Telefon: (0222) 221 22 06