background

Hamamyolu Caddesi

Hamamyolu Caddesi

Hamamyolu Caddesi

Hamamyolu Caddesi

Eski zamanlarda Hamamyolu Caddesi (Eski ismi ile Yunak Caddesi) üzerinden geçen ve Porsuk kenarındaki Değirmen Sokak’tan sonra Porsuk Nehri’ne kavuşan Akarbaşı Deresi, araç ve yaya trafiğini birbirinden ayrılmakla kalmayıp suyun iki yanında yer alan salkım söğütler de caddeye ayrı bir güzellik katmaktaydı. Derenin suyu Akarbaşı değirmeninden gelir, bir kol da Deliklitaş Caddesi’ne giderdi. Yediler’de yolun altından geçen, Deliklitaş Caddesi boyunca verimli toprakları sulayan dere Deliklitaş Caddesi’nin girişinde kanaldan çıkardı bu yüzden o caddeye Deliklitaş Caddesi denirdi.

Aşağı Mahalle ile Yukarı Mahalle’yi birbirine bağlayan Hamamyolu  Caddesi, Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 yılında tekrardan düzenlenmiş ve trafiğe kapalı alan ile güzel bir yürüyüş alanı haline gelmiştir. Hamamyolu Caddesi üzerinde pek çok olanakların yanında termal su kaynakları yer almaktadır. Sıcaksular isimli bölgede lostracılar, ayakkabı tamircileri ve hamamlar yer almaktadır.

Hamamyolu Caddesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir pek çok konuda olduğu gibi ulaşım seçenekleri ile de sizi rahat ettirecek. Şehirde bir yerden diğer yere gitmeniz çok kolaydır. Eskişehir’de yer alan pek çok yerden Hamamyolu Caddesi’ne yürüyerek gidebilirsiniz. Eskişehir ilinin sokakları çok düzenli; şehir yürüyüş yapmak için çok uygun şartlara sahip. Siz de bir gezgin olarak yürümeyi ön plana alabilir, Eskişehir’i bu şekilde dolaşarak gezmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hamamyolu Caddesi ziyareti için tramvayı da tercih edebilirsiniz. Estram olarak da adlandırılan tramvay ile şehrin pek çok yerine kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Şehirde siyah, kırmızı ve mavi olmak üzere 3 çeşit otobüs türü hizmet vermektedir. Özellikle tramvay ağının dışında kalan bir yerden Hamamyolu Caddesi’ne gidecekseniz belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Şehirde pek de uygun fiyatlı bir seçenek olarak görülmese de taksiler ile de Hamamyolu Caddesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Eskişehir’de taksi ve minibüs dolmuş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Hamamyolu Caddesi’nde Ne Yenmeli?

Hamamyolu Caddesi üzerinde hizmet veren restoranların lezzetli popüler yöresel yemekleri şu şekildedir:

  • Çibörek
  • Balaban Köfte
  • Kuzu Sorpa
  • Met Helva
  • Göbete (Tatar Böreği)
  • Yufkalı Büryan
  • Kıygaşa
  • Cevizli Haşhaşlı Ekmek
  • Leblebi Kurabiyesi