background

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi sınırları içinde yer alan, özellikle şehir halkının alıveriş için kullandığı bir yerdir. Şehrin merkezinde yer alması vesilesiyle ve tarihi dokusuyla çarşı içinde birbirinden güzel dükkanlar yer almaktadır.

Son derece büyük bir çarşı olan Taşbaşı Çarşısı, klasik Anadolu çarşılarına özgü bir yapıya sahip. Şehrin en meşhur kuyumcuların yer aldığı alanı bölge halkı günlük ihtiyaçlarını karşılamak için de tercih etmektedir. Çarşıda neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü ürün grubuna rastlamak mümkündür. Kuyumculardan cep telefonu satıcılarına, kırtasiyelerden dönercilere kadar pek çok farklı işyeri çarşı sınırları içinde yer almaktadır.

Bitişik nizamda, iki katlı binalar şeklinde inşa edilmiş olan Taşbaşı Çarşısı’nda bütün dükkanlar birbirlerine yapışık, tek tip halinde yer almaktadır. Eskişehir’in en büyük caddelerinden birisi olan Hamamyolu Caddesi, Köprübaşı ve İki Eylül Caddelerinin çarşıyla bağlantılı olmaları bölgeye ayrı bir hareketlilik kazandırmaktadır.

Şehrin lezzet simgelerinden birisi olan çil böreğin en güzel yapıldığı yerler buralardır. Çarşının girişinde yer alan Reşadiye Camii de şehrin en büyük yapılarından bir tanesidir. Çarşının avlusu içinde ilginç bir havuz tasarımı bulunmakta olup havuz içinde de bir kadın heykeli bulunmaktadır. Ayrıca Eskişehir’in simgeleşen altın rengi heykellerinden onlarcasını da çarşının farklı noktalarında görmek mümkündür. Çarşının çevresinde yeşillik alanlar ve parklar vardır. Buralar hem farklı bir hava katmakta hem de oturup dinlenme fırsatı vermektedir.

Taşbaşı Çarşısı’nda Neler Var?

Taşbaşı Çarşısı kendine has bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle Eskişehir’in sahip olduğu pek çok tarihi ve geleneksel özellikleri burada da görmek mümkündür. Kendine has nostaljik ve keyifli bir atmosferi olan Taşbaşı Çarşısı’nda yer alan işletmeler başlıca şu alanlardadır:

·       Bakliyatçılar,

·       Aktarlar,

·       Ayakkabıcılar,

·       Kuyumcular,

·       Manifaturacılar.

Taşbaşı Çarşısı’nın bir bölümünü kuyumcu dükkanları oluşturmaktadır. Bu nedenle kimi zaman kuyumcular çarşısı olarak adlandırıldığı da olmaktadır. Ayrıca Çarşı Camii’nden başlayarak manifaturacılar yer almaktadır. Buradaki manifaturacıların tarihi neredeyse Eskişehir’in tarihiyle özdeşlemiş durumdadır. Burada yer alan manifaturacı dükkanları da bölge atmosferine ayrı bir anlam katmakta, renklilik kazandırmaktadır.

Taşbaşı Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir?

Taşbaşı Çarşısı Eskişehir’in merkez ilçelerinden birisi olan Odunpazarı sınırları içindedir. Odunpazarı’nın Arifiye Mahallesi’nde yer alan çarşının açık adresi; Arifiye Mahallesi, Belediye Sokak, No: 2, 26010 Odunpazarı Eskişehir şeklindedir.

Taşbaşı Çarşısı, büyükşehir belediyesiyle vilayet meydanına yakın bir yerde olup İki Eylül Caddesi, Hamamyolu Caddesi ve Köprübaşı Caddesini birbirlerine bağlamakta, bir nevi her birinin kesişim noktasındadır.

Taşbaşı Çarşısı’na ulaşmanın pek çok yolu vardır. Merkezi bir yerde olduğundan halk otobüsleriyle, tramvayla ya da kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa tramvayı kullanmak çok daha rahat olacaktır. Tramvayla Osmangazi tarafından gelinmesi halinde Stadyum durağında inmeniz gerekir. Şehrin başka bir yerinden tramvaya bindiğinizdeyse Çarşı Durağında inerek Taşbaşı Çarşısı’na ulaşabilirsiniz.