background

Çifteler İhsaniye (Ilıcabaşı)

Çifteler İhsaniye (Ilıcabaşı)

Çifteler İhsaniye (Ilıcabaşı)

Çifteler İhsaniye (Ilıcabaşı)

Eskişehir’in Çifteler ilçesine bağlı ilk adı İhsaniye olan, daha sonrasında sahip olduğu özellikleri nedeniyle Ilıcabaşı adlandırılan Çifteler  İhsaniye (Ilıcabaşı), sağlık turizmi açısından çok değerli mekanlardan biridir. 300 metre ilerisinde bulunan termal su kaynağı nedeniyle ülkece ünlü olan bu mahalle, birçok hastalığın şifa bulmasına vesile olmuştur. Dere oluşturacak kadar bol suyu olan bu ılıca kükürt kokulu sıcak ve doğal tattadır. Eskişehir’in güneyinde bulunan ılıcanın suları tam şifa deposu olma özelliğine sahiptir. Yapısı nedeniyle özellikle ağrılı hastalara iyi gelen bu ılıca bir hamam şeklinde hizmet vermektedir.

Ilıcabaşı Termal Sularının Hastalıklara Etkisi

İçeriği nedeniyle daha çok ağrılı hastalıklar üzerinde olumlu etkileri bulunan ılıca, ağrıları dindirirken aynı zamanda hastalıkların neden oldukları semptomları da aradan kaldırmaktadır:

  • Migren ve başka hastalıkların neden oldukları şiddetli baş ağrılarını azaltır.
  • Eklem ağrılarını yok eder.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklar karşısındaki direncini artırır.
  • İltihaplı romatizmaya oldukça iyi gelmektedir.
  • Çeşitli kas hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
  • Bel ve boyunda görülen çeşitli ağrıların giderilmesinde birebirdir.
  • Aynı zamanda psikolojik ağrıların tedavisinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Sahip olduğu sayısız faydası nedeniyle şifalı sular içerisinde özel yere sahip bu ılıca, birçok çeşitte hastalıkta etkili olduğu için sağlık turizminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Hastaların yaşlıların sıkça tercih ettiği bu mekan doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Çifteler İhsaniye’nin Sağlık Turizmindeki Yeri

Bazı kaplıcalar sundukları imkanlar karşılığında şimdilik verilmesi gereken değeri görmeseler de yine de insanların ilgi odağında olmayı başarmışlar. Bu da sırf onların doğal olarak sahip oldukları özellikleri nedeniyledir. Küçük bir hamam olarak faaliyet gösteren bu ılıca, faydaları nedeniyle hem hastaların hem de yaşlıların uğrak yerlerinden biri olmaktadır. Şifa  kaynağı sular sağlıklı tatil geçirmek isteyenler için vazgeçilmez mekanlardandır. Burada insanlar hem fiziki hem de psikolojik açıdan oldukça rahatlamakta ve daha dinç daha sağlıklı olabilmekteler. Sağladığı tüm imkanlar kaplıcanın ne kadar değerli olduğunu bir daha gösteriyor. Termal sularımız hepimiz için oldukça önemli ve yeterince değer verilmesi gereken alanlardandır.